Bambu oldukça dekoratif ve kolay bakımı ile tercih edilen bitkiler arasındadır. Bambunun bazı kültürlerde sembolik anlamları vardır. Çinlilerde bambu uzun bir ömürün sembolüdür. Hindistan’da ise dostluğun sembolüdür. Filipinler’de çiftçiler bambu sırıklarını şans getirsinler diye tarlalarının etrafına dikerler. Bambu, yemyeşil yaprakları ve çok dümdüz bir şeklide dik büyümesi ile, Japonya’da dürüstlüğün ve temizliğin sembolüdür. Japonlar ayrıca yılbaşında giriş kapılarının iki yanına birbirine bağlanmış bambular (“kodamatsu”) koyarlar ve bunun şans getirdiğine inanırlar.

Bambu bitkisinin yetiştirilmesi, bakımı ve sulanması:

Bambu rahat bir şekilde büyümek için güneş ışığına ihtiyaç duyar. Güneş ışığını aldığı bölgedeki yapraklar güneşe doğru bir eğilimde bulunur. Aydınlığı seven bitki güneş ışığı, evlerimizde ofislerimizde bulunan aydınlatıcı ışıklardan da yararlanabilir. Yaprakları bulunduğu ortamda herhangi bir cisme temasta bulunmamalıdır. Rüzgârdan ve hava akımlarından her bitki gibi bambu da olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu sebepten ötürü bambu rüzgârdan ve hava akımından korunmalıdır.

Bambu Bitkisinin Çoğaltılması:

Bambuyu isteğimize göre küçük parçalara keserek belli bir süre suya koyarak köklenmesini sağlamalısınız Bu işlemden sonra köklenmiş dalımızı yeni bir saksıya uygun toprak ve uygun saksıya dikerek yeni bir bambu bitkisi elde edebilsiniz.  Bambunun suda kalan kesilmiş bölümünü hava akımından korumak amacıyla bu bölümü dondurucu silikon veya mum gibi cisimlerle havayla olan ilişkisini kesmeli,
Zamanla suyun üstünde kalan kısım yaprak vermeye başlayacaktır.