Açelya bitkisi fundagiller familyasının ormangülü cinsinden  bir bitki türüdür. Anayurdu K.Amerika ile Asya’ nın tepelik bölgeleridir. Açelya bitkisi kıyılarda bataklık, kayalık akarsu ve gölgelik yerlerde yetişir.

Açelya’ lar ormangülleri bitkisi çeşidinden olduğundan hem cinsleri gibi bu çiçekte humuslu toprakları sever. Açelya çok değişik renklerde açabilen oldukça ilgi gören bir bitki türüdür.  Açelya çiçeğinin yetişmesi için salon veya pencere kenarına konulmalıdır; sebebi de açelya bitkisinin guneş ve topraktan hoşlanmıyor olmasıdır. Çiçekleri döküldükten sonra fidanları gölgeli bir alanda bulundurulmalı ve akşamları yapraklarına su serpilmelidir. Bir Açelya çiçeğinin her yıl çiçek açabilmesi için yazın çok iyi bir şekilde bakılması gerekmektedir.

Açelya çiçeği bakımında toprak kireçsiz ve asit karaterli olmalıdır. Ayrıca Açelya suyu çok fazla sevdiğinden haftada bir kez yapraklarına kesinlikle su serpilmelidir fakat Açelya çiçeğinin daha iyi bir şekilde çiçek açmasını isteyenler musluk suyu yerine yağmur kullanması bitkinin daha canlı bir şekilde çiçek açmasını sağlayacaktır.