Bu çiçeklerin aşağıya doğru kalp şeklinde damlıyor gibi uzantılara sahip olmasından dolayı ağlayan kalpler çiçeği adını almıştır. Özel geliştirilen iri çiçekli kültivarları sevgililer gününde çok anlamlı bir hediye olabilir. Bu amaçla çiçekçilikte önemli bir yere sahiptir.

Papaveraceae gelincikler familyasından olup Lamprocapnos spectablis türüdür. Eski bilimsel adı ise Dicentra Spectabilis idi. Ağlayan kalplerin anavatanı doğu Asya’ da Sibirya ve Japonya arası bölgelerdir. Başlıca çiçek renkkleri mercan rengi, fuşya pembesi, siklamen rengi ve beyazdır. İngilizcedeki iki yaygın adı kanayan kalp ve Hollanda pantolonudur. Ülkemizde ise ağlayan kalp olarak bilinmektedir.

Ağlayan Kalplerin Yetiştirilmesi ve Bakımı

Ağlayan kalpler bahçe bitkisi türlerindendir. Yarı güneşli, yarı gölge, serin rüzgarlar alabilen bahçelere uygundur. Bahar aylarında yüksek sıcakların görülmediği yerlerde kanayan kalpler çiçeği tam gün direkt güneş ışığına maruz kalmak ister tabi bu ilkbaharın ilk yarısında yapılmalıdır.

Genelde yaz sıcaklarının görülmediği yerlerde ve zamanlarda ise yarı gölge yarı güneş, yaz boyunca ise tam gölge olmalıdır. Genelde yaz sıcakları ile beraber kurur ve ortadan kaybolur. Rizom kökler sonraki bahar zamanına kadar uyumaya geçer. Yaz mevsiminin kısa ve biraz serince geçtiği memleketler, yazın fazla güneş almazsa yapraklar kışa kadar yeterince canlı şekilde kalacaktır.

İlkbaharda yaz sıcaklarının erkenden baskın olduğu yerlerde çiçeklenme dönemi çok kısa sürer. Sıcak bölgelerin bahçelerine uygun olmadığı gibi yazın köklerini sağ tutabilmek de mümkün olmayabilir.

Ağlayan Kalplerin En Önemli Özelliği

Ağlayan kalpler çiçeği kış soğuklarına dayanıklılığı en sağlam türler arasındadır. -45 °C derecede soğuklara karşı dayanabilir. Ağır kış şartlarına sahip Kars, Erzurum ve Ağrı gibi illerin bahçelerinde süs bitkisi çeşitliliğinde sıkıntı çekenler için en uygun ve nadir olan bahçe süs bitkilerindendir.

Ağlayan Kalplerin Toprak Niteliği

Yaz mevsiminin uzun sürmediği ve aşırı sıcakların görülmediği bölgelerde her türlü toprak uygundur. Diğer bölgelerde ise ağlayan kalpler çiçeğinin toprağı eğer fazla süzek olursa köklerin yaz sıcaklarında ölme ihtimali yüsektir. Hafif, Orta arası derecede killi ve bolca humuslu toprak gereklidir. Toprağın pH derecesine hassas değildir. Ağır asitliden orta derece alkalinli topraklara kadar her çeşit toprakta sıkıntısız bir şekilde gelişebilir. Sadece toprağın iyi gübrelenmiş olması yeterlidir.

Ağlayan kalpler çiçeğinin gösterişli çiçekler açması tamamen iyi bir şekilde gübrelenmesine ve kışınağır don olaylarında epeyce çile çekmiş olmasına bağlıdır.

Ağlayan Kalplerin Çiçeklenmesi

İlkbahar aylarında havalar serin gittiği müddetçe peş peşe sürgünler çıkarabilir. İklimine göre ilkbahar aylarının ortasından veya yaz aylarının başından itibaren çiçeklenmeye başlar. Çiçeklenme süresinin uzun sürmesi havanın serin gitmesine bağlıdır.

Bir kaç meraklı insanlar bana aktardıkları bilgilere göre ağlayan kalpler çiçeğinin kışın don olaylarının fazla görülmediği yerlerde hiç çiçeklenmediği görülebiliyormuş. Bu bilgi kesin olmamakla birlikte kış mevsimin hafif derecede geçtiği bölgelerde şikayetlerin fazlaca olduğu doğrudur.