Atatürk çiçeği diğer adı ile Euphorbia Pulcherrima anavatanı Orta Amerika ve Meksika olan sütleğengiller familyasına ait iç mekan bitki türüdür. İngilizce adı ise Poinsettia olan bu bitkiyi 19. yy’ da Meksikadan Amerika‘ ya götüren ve yaygınlaşmasına ön ayak olan Amerikalı devlet adamı bitkibilimci ve psikiyatrist Joel Roberts Poinsett‘ den gelir. Çiçeğe “Atatürk” çiçeği ismi verilmesi ise süs bitkisi olarak Türkiye’ de yetiştirilmesi ve tanınmasına ön ayak olan Mustafa Kemal Atatürk‘ ten gelir. Tabi bu çiçeğin ismini Atatürk vermemiştir. Yetiştirilmesi ile ilgili görevlendirilen bitki bilimcileri tarafından yapılan öneri üzerine bu ismi almıştır. Bu çiçeğin dışında dünya üzerinde devlet adamı ismi taşıyan başa bir bitki türü bulunmamaktadır. Bitkinin diğer adı ise Noel Yıldızı‘ dır. Atatürk çiçeğinin çeşitleri yoktur fakat rengi koyu kırmızı renginden pembeye doğru değişebilen çeşitleri vardır.

Çiçekleme dönemine girmeden önce 15-20 °C , çiçeklenme döneminde 13-15 °C,  çiçeklenme döneminden sonra ise 10-12 °C  ihtiyaç duyarlar. Çiçek açmış iken 13 °C ‘ nin altına düşürülmemelidir ve%70-75 gibi yüksek oranda neme ihtiyaç duyarlar.

Yazları Atatürk çiçeği aydınlık yarı gölge yerleri sever. Bu çiçeğin yapraklarının kızarması için Eylül ayından itibaren günde en azından 14 saat kesintisiz karanlık ortamda bırakılmalıdır. Genellikle bunu sağlayabilmek için bitki akşam karalığı bastırdığı saatler olan 17:00-08:00 arasında ışık görmeyecek bir dolaba kaldırılabilir yada üstüne bir örtü serilebilir. 14 saatlik süre içerisinde 1-2 dakikalık yapay aydınlanma dahi çiçeklenmeyi ve dolayısıyla yaprakların kızarmasını engelleyeceğinden dolabın kapağı yada örtü kesinlikle açılmamalıdır. Bu uygulamayı 10-12 hafta gibi bir süre yaptıktan sonra ilk tomurcukların görülmesi ile birlikte bol ışık alan aydınlık yerlerde bulundurulması gerekiyor fakat doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

Atatürk çiçeğinde saksı değiştirme her yıl Nisan ayında yapılır. Gübreleme, Haziran ve Ekim ayları arasında hafta bir kez 1-2 g/l kompoze olarak verilir. Bitki Haziran’ dan Eylül’ e kadar sürgün verme esnasında ılık su ile bolca sulanmalı ve sıcak havalarda yapraklarına su püskürtülmelidir. Aralık-Ocak ayları arasındaki çiçeklenme döneminde verilen su miktarı azaltılmalıdır. Çiçekli halde iken bitkiye çok sur verildiği takdirde yapraklarının dökülmesi ile karşı karşıya kalınabilir. Dinlenme dönemi olan Ocak ortasından Nisan ortasına kadar ise çok az su verilmeli veya toprağı tümüyle tutulmalıdır.