Asıl adı Primula Onconica olup; yılın çoğu zamanında çiçek açabilmesi özelliğinden dolayı ülkemizde Onbiray çiçeği olarak adlandırılmıştır. Tabi yılın her zamanında çiçek açtırabilmek gayet zor bir iştir. İngilizce adı ise Poison Primrose’ dur.

Onbiray Çiçeğinin Yetiştirilmesi

Onbiray çiçeği evlerde bakılabilir ancak sürekli olarak nemli ve esintili yerlerde bulunmak ister; aksi bir durumda gelişimini durdurur ve yavaş yavaş bozulmaya yüz tutar. Bahçelerde, serin ve gölgeli alanlarda yetiştirilmesi daha uygundur. Şubat ayı sonlarından kasım ayı sonlarına kadar direk güneş ışığından korunmalıdır. Bahçelerde yetiştirilmesi durumunda tam gölgeye çok iyi uyum sağlar. Ev ortamında bakılması durumunda ise bulunduğu yerin şiddetli aydınlık olması gerekmektedir. Tabi kış ayları hariç direk güneş ışığında bırakmayınız.

Kışın -8 ila -12 °C’ ye kadar olan soğuklara karşı dayanabilmektedir. Güneye bakan cephelerde kışın soğuktan etkilenmemektedir. Onbiray çiçeği için asıl sıkıntı yaz sıcaklarıdır. Yaz boyunca kuzeye bakan esintili ve rüzgarlı yerlerde tutmanız bu çiçek için daha sağlıklı olacaktır. Sulama sıklığı sis ormanı bitkileri gibi kökleri sürekli nemli fakat ıslak olmayan ortamda kalacak biçimde ayarlanmalıdır. Onbiray çiçeği için doğru toprağı seçtiyseniz kış aylarında çok seyrek sulamanız yeterlidir fakat toprak tamamen kurumayacağı gibi ıslak da bırakılmayacaktır. İlkbahar zamanında gelişmeye başlayan çiçeğin sulaması da yavaş yavaş arttırılmalıdır.

Onbiray Çiçeğine Uygun Toprak ve Besin

Havadar ve suyu iyi bir şekilde geçirgen olan humuslu her türlü toprak uygun olabilir. Yine de en çok önerilen yöntem ise 6 ölçü humuslu doğal toprak, 2 ölçü hindistan cevizli lifleri ve 2 ölçü ince ponza tasının karışımıdır.

Ekim yapacağınız saksıya birden fazla kök dikmeyecekseniz büyük saksıya gerek yoktur. Onbiray çiçeği piyasada olması gerekenden çok daha büyük saksılarda satılır. Ortalama 12cm çap ve derinliğe sahip saksılar bu çiçek için terli olacaktır. Her yıl kökten ayırmak ve toprak yenilemek şart olup yapılmadığı taktirde çiçeği yaşatma durumu yoktur.

Onbiray Çiçeğinin Yaz ve Kış Aylarında Dinlendirilmesi

Onbiray çiçeği yazın aşırı sıcak olan illerde yetiştirilmesi uyun değildir. Yazın sıcaklardan dolayı kötüleştiği durumlarda yapraklarını kaybetmediyse, serin, rüzgarlı bir yerde koruyabilir ve iyi bir dinlenme dönemi geçirtebilirseniz sonbaharda tekrar canlanıp çiçek açmaya başlayacaktır. Kışın fazla sıcak olmayan güneşli ve esintili yerlerde çiçeklenmeye devam edebilir.

Yaz mevsiminin serin geçtiği bölgelerde kışın dinlendirmeniz gerekmektedir. Yaz aylarında sık sık sulamak, yıkamak ve kuzeyli rüzgarlara maruz bırakmakla sağlıklı bir şekilde çiçek açmasını sağlayabilirsiniz.