Biliyoruz ki her kadın bir çiçektir. Birçok ortak özellikleri vardır.

Bazen kötü ortak özellikler de denk gelmiyor değil. Kadınların korkulu rüyası olan siyah noktalar maalesef çiçeklerin de en büyük derdi.

Çiçeklerde, özellikle güllerin yapraklarında görülen siyah noktaların sebebi yaprağın sürekli nemli kalması. Bu da büyük ihtimalle sulama plansızlığından kaynaklanıyor.

Siyah noktaların tedavisine, sulama düzeninize dikkat ederek başlayabilirsiniz. Tabii ki kurutmamaya dikkat ederek onlara çok fazla su vermeden bu rahatsızlıktan kurtarabilirsiniz.

Çiçeğinizi ilk dikeceğiniz zaman seçeceğiniz yer çok önemlidir. Güneş görmesi çok iyi olacaktır ve böyle bir yer seçmeniz gerekir. Aynı zamanda aşırı derecede sert olmayacak şekilde hava sirkülasyonunun olduğu bir yer olmalı ki çiçeğiniz ıslandığı zaman rahatça kurusun.

Siyah noktalar için özel spreyler de var. Bunları da kullanabilirsiniz. Ancak yine de çiçekleri çok yakın ekmemeye ve bulutlu ve yağmur ihtimali olan havalarda çok fazla sulamamanızı tavsiye edebiliriz. Ayrıca hastalıklı yaprakları da özenle temizlemeniz gerekir.