Deve tabanı yılanyastığıgillerdendir. Tropikal amerika bitkisidir. 200 dolayında türü bulunur. Çok uzayabilen bu bitkiler salonlar için uygundur. Yosun sarılmış kazıklara sarılarak yetiştirilir. Koyu yeşil renkli yaprakları vardır. iri ve gösterişli yaprakları ile ilginç bir bitkidir. 1 mt. yi geçebilir boyları ve çevrelerine 50cm. e kadar yayılabilir.

Deve tabanı zengin karışımlı toprakta yetiştirilmelidir. Bahçe toprağına kaba dere kumu, yaprak çürüntüsü ve kil eklenerek toprak hazırlanmalıdır.

Bu bitki suyu çok sever. Yaz aylarında bol su verilmeli ve yaprakları sürekli nemli tutulmalıdır. Su püskürterek bu sağlanmalı ve toprağını da nemlendirmelidir.

Yarı gölge ya da gölge yerlerde yetişitirilmelidir. İlkbahar ve yaz ayları boyunca ayda iki defa olmak üzere  standart sıvı gübre verilmelidir.

Saksı değişimine gelince; bu çeşit bitkiler kökleri saksıyı doldurmuşsa bir numara büyüğüne ilkbaharda uygun toprak eklenerek alınmalıdır. Saksı çapı 20 cm. i geçtiğinde ise, kökleri dikkatlice kırpılarak, aynı saksıya dikilmelidir.

Deve tabanı gövde çelikleriyle ya da gövde parçasına bağlı bir yaprağının daldırılmasıyla üretilir.