Taze güllerinizden bir potpori yapmak istiyorsanız, nasıl yapacağınızı öğrenmelisiniz. Gelişigüzel bir potpori yapımı hem estetik durmaz, hem de sağlıklı olmaz.

Bilmeniz gereken gülü tamamen açılmasını beklemektir. Ama kahverengi dönmemelidir.. Güllerin yapraklarını toplayın ve düz bir yerde kurumaya bırakın.

Her yarım bardak kuru yaprak için 1 yemek kaşığı birleştirici koyun.  Kuru lavanta, kuru meşe yosunu, ince ağaç kabuğu gibi malzemeleri kullanabilirsiniz.

Güzel kokması için sevdiğinişz br baharat ekleyin. Lavanta, vanilya, kekik ya da tarçın gibi. Bir kaç damlada kokulu bir yağ ya da parfüm damlatın.
Tüm bunları uyguladıktan sonra yaptığınız potpori karışımını 10 gün kadar süre ile  ağzı sızdırmayan bir kavanozda olgunlaşmaya bırakın. Ara sıra kavanozu çalkalayın.

Bu süre sonunda potporiniz hazırdır. Artık onu dilediğiniz şekilde aranje edebilirsiniz. ister tül torbacıklar içine koyabilir ve odanızın köşelerine asabilir, dilerseniz cam bir şekerlikte onları tutabilir ve güzel görünümleri ve kokuları ile odanızı renklendirebilirsiniz.