Caprifoliaceae Hanımelgiller familyasının Lonicera cinsinin örnek türü olan Lonicera Periclymenum oldukça hoş kokulu olduğundan dolayı bütün dünyada çok sevilen bir türdür. Hanımelinin anavatanı Avrupa kıtasıdır. -30 °C dereceye kadar olan kış soğuklarına dayanıklıdır. Sarmaşık halinde gelişir ve ulaşabildiği dalların etrafına fırıl fırıl sarılır. 7 metreye kadar uzağa gidebilir. Bulunduğu bölgenin iklimine göre ya kışın yapraklarını döker yada bütün yıl yapraklıdır.

Hanımelinin Çiçeklenmesi

Hanımeli çiçeğinin bazı türleri sadece ilkbaharda, bazıları ise ilkbahardan ssonbahara kadar aralıksız çiçek açarlar. Çiçekleri önceki yıldan kalma ince dallardan gelişen yan dallarda oluşur. Devamlı çiçeklenenlerde ise yeterince olgunlaşan ince dallarda gelişen yan dallar çiçek açar.

Küçük hanımeli fidanlarının çiçek açma olgunluğuna gelmesi yetiştirme şartlarına ve güneş alma konumuna göre değişiklikler gösterir. Kuvvetli güneşli bir yerde bu yıl küçük bir fidanı yetiştirmeye başlarsanız ve sonbahara kadar bir metreden fazla kuvvetlice büyümüş, dallanıp budaklanmışsa gelecek yıl içerisinde çiçek açması kesindir diyebiliriz. Diğer durumlarda çiçek açabilecek olgunluğa gelmesi 3-4 yılı bulabilir. Güneş çiçeğin açmasında önemli bir unsurdur.

Hanımelinin Yetiştirilmesi ve Bakımı

Hanımeli çiçeğinin toprağı 4.5 pH orta asitli topraktan, 8 pH az kireçli topraklara kadar, falz killi yada fazla kumlu her türlü toprakta rahatça yaşayabilir. Toprağın durumu çok kötü olmadığı sürece çiçekleri, yapraklar hafif ve küçük olduğundan gübre veya besin takviyesi pek fazla istemez.

Hanımeli çiçeğini saksıda yetiştirecekseniz en iyisi doğal humuslu gerçek toprakta yetişir. Birkaç yıl gübre veya bitki besini takviye yapmanızı gerektirmez. Eğer hazır poşet toprak kullanırsanız Nisan ayından Eylül ayına kadar ayda bir defa bitki besini vermeniz iyi olacaktır.

Hanımeli aşırı güneşli alanlarda da yetişebildiği halde yarı gölgeli bahçelerde daha sağlıklı yetişir. Fazla gölge ise hanımelinin güneşe ulaşmak amacı ile çok fazla uzamasına ve bu süreçte çiçek açmamasına sebebiyet verebilir. Hanımeli kapalı alanları pek sevmez hem fazla sıcak hemde havasız yerlerde büyümesi ve gelişmesi durur. Açık havada bulunması gerekir ve açık balkonda yada teraslarda saksılarda yetiştirilebilir.

Hanımeli çiçeğini normal ihtiyaca göre toprak kurudukça sulayabilirsiniz. Hanımeliniz ilkbahar zamanından sonbahar zamanına kadar devamlı çiçeklenebilen türden ise toprağı biraz kuruyunca vakit kaybetmeden sulamalısınız.