İnci çalısının anavatanı K.Amerika kıtasının kuzey yarısıdır. Caprifoliaceae hanımelligiller familyasından Symphoricarpos cinsine aiitir. Bilimsel adı Symphricarpos albustur. İngilizce isimleri ise kar yemişi ve buz elmasıdır. Türkçede bütün Symphoricarpos türlerine inci çalısı adı verilmiştir.

Süs çalısı olarak tercih edilmesinin nedeni ise inci benzeri olan beyaz meyveleridir. Dallarda meyveler birkaçı bir arada bulunur. Bu meyveleri kuşlar yiyebilir fakat insanlara zararlıdır.

İnci çalısının yaprakları, oval şekilde, düz, bir kaç yıl yaşlandıktan sonra ise meşe yaprağı şeklinde olur. İlkbahar ortası ve yaz başları arasında çiçek açmaya başlar. Meyveler yazın olgunlaşır, kışın yaprakları döküldüğünde meyveler dökülmez. -45°C dereceye kadar kış soğuklarına dayanıklıdır. Süs çalısı olarak yetiştirilebilir. Yerine iyice yerleştikten sonra özel bir bakım istemez.

Toprağı fazla kumlu değil ise sulamanızı gerektirmez. Yinede yazları uzun süre bırakmamanızda fayda var. Aşırı sıcak bölgelere uygun bir tür değildir. Kuzeyli yönlere bakan yarı gölge cephelerde belki yetiştirilebilir fakat yaşayacağı kesin değildir. Diğer bölgelerde güneşe, fazla kumlu toprakta olmamak şartı ile kuraklığa dayanıklıdır. Daha gösterişli ve sıcak memleketlere uyumlu inci çalısı hibritleri türetilmiştir. Bu türlerde kış soğuklarına dayanıklıdır. Sıcak bölgelerde öğlen vakitleri güneşten korumak iyi olacaktır.

İnci çalısı toprak seçmez kirli, tuzlu, ağır killi topraklarda bile yetişmeye devam edebilir. Toprağı fazlaca kumlu değiş ise gübre gerektirmez fakat saksılarda yetiştiriyorsanız bahar başında toprak üst yüzeyine ince bir tabaka eski koyun gübresi yayın, sığır gübresi veya solucan gübresi kullanacaksanız biraz daha kalın bir tabaka yaymalısınız.

İnci çalısına kökten sürgün şekliden yükselmiş ana dallara göre farklı budama yapılmalıdır. Yaşlanmış eski dalların ölmelerini beklemeden en dipten kesmek gerekiyor fakat köklerin güçlenmesi için dalları birden bire kesmeyip aşamalı kesmekte yarar var ki içindeki birikimlerin bir kısmı köklere çekilebilsin. Bu işlem için kasım ayı sonlarında dalın üçte birini üst kısmını kesin daha sonra ocak ayının ortalarında yarısından, en son olarak şubat ayı ortasında dipten kesin. Gennç sürgünlere dokunmayın. Orta halli dalları ise kış ayları başında en uçlarından 2-3 cm kısaltın. Kış sonunda yine 2-3 cm kısaltın. Fazla kısaltmak, şekillendirme kırpması yapmak çiçeklenmeyi ve meyve vermeyi engeller. Budamaya her yıl böyle devam ederseniz inci çalılarınız daima çok sağlıklı top top bol meyve verir halde tutabilirsiniz.