Kasımpatı çiçeğini eski İstanbul‘ lu yaşlılar Krizantem olarak adlandırırlardı. Şu anda sadece Kasımpatı olarak biliniyor. Kasımpatı bir bahçe bitkisidir. Saksılarda ve balkonlarda yetiştirilebilir. Sonbaharda Ekim ve Kasım aylarında çiçek açarlar. Yetiştirilmesi, bakımı en kolay ve basit bahçe bitkilerinin arasında yer alır. Yapraklar çok hoş kokuludur. Çoğu zaman türlerinin boyu 0,5 ila 1 metre arasında değişiklik gösterir. Bazı tüleri ise bodur boyda olup 40 cm’ yi geçmezler.

Asteraceae familyasından Chrysanthemum cinsi bitkilerin sonbaharda çiçek açan bazı türleride kasımpatıdır. Yaklaşık olarak 30 ana türden türetilmiş melezler, kültivarlar halinde yüzlerce Chrysanthemum çeşidi vardır. Çiçeklerin farklılıklarına göre büyüklü küçüklü papatya benzeri, düğme şekilli, irili ufaklı katmerli türler, çok iri katmerli, renkleri, iriklerine ve şekillerine göre yüzlerce ayrı çiçek çeşitlerdir.

Anavatanı genel olarak Asyadır. Kuzeydoğu ve Avrupa’ dan Uzakdoğu’ ya kadar çeşitli kasımpatı çiçeği türleri doğal bitkisi örtüsü olarak bulunur. Sarı papatya benzeri çiçek açan Chrysanthemum indicum botanikte örnek kasımpatı türü olarak ilan edilmiştir.

Çiçekçilikte büyük öneme sahip olan Chrysanthemum morifolium, yaygın kasımpatı türü olarak birbirinden güzel birçok kültivarları ve hibritleri türetilmiştir.

Kasımpatının Kış Bakımı

Kasımpatı çiçeklerinin kış aylarında -30 °C dereceye kadar dayanıklılıkları kesindir Türlerine göre daha fazla soğuklara dayanabilmesi korunmasına göre değişiklikler gösterir. Kışın -15 °C dereceden daha soğuk olabilen , don olaylarının uzun sürdüğü bölgelerde kasımpatı çiçeklerinin dipleri kuru yapraklar saman, gübre ve toprak karışımı ile korunmaya alınmalıdır.

Kasımpatı çiçeklerinin dallarının donması  veya ölmesi hiç önemli değildir zaten öyle de olması gereklidir. Kökleri ilk baharda çok sayıda yeni sürgünler çıkarır. Budama tüm dalları kış sonuna doğru dipten olacak şekilde kesin.

Kasımpatının Yaz Bakımı

İlkbaharda kasımpatınızı sökün, gereğinden sık ve fazla filizlenmeler olması durumunda tek tek değil gruplar halinde ikiye üçe ayırın. Bu şekilde aynı zamanda çoğaltmış olursunuz. Toprağı güzelce gübreleyin, kasımpatılarınız düzgün aralıklarla yeniden dikiverin; aralarında 30 cm mesafe olmalı, Temmuz ayına kadar sulamayı seyrek tutmak iyi olacaktır.

Yaz ayına girmeden önce Mayıs ayı sonuna doğru kısaltma budaması yaparsanız, kasımpatınız daha fazla dallanır ve daha fazla sayıda çiçek tomurcuğu geliştirir. Haziran ayının başlarında potasyum zengini gübre vermeniz faydalıdır. Ağustos ortasında ise koyun gübresi şerbeti vermenizi tavsiye ederiz.

Kasımpatıya Yazın Çiçek Açtırmak