Kış geldi çattı ve pek çok ağaç, çiçek artık çiçek veremez oldu, yapraklarını döküp çıplak kaldı. Bu görünüm hüzün verir insana ve o yazın, baharın renk renk çiçeklerini, ağaçlardaki yeşil yeşil yapraklara özlemini arttırır.

Ama üzülmeyin. Kış için de çiçekler var. Kış aylarının o soğuk ve kuru günlerinde gene rengarek çiçekler yetiştirebilir, yazın sıcaklığınızı bitkilerinizle, çiçeklerinizle bulabilirsiniz.

Mevsimlik çiçekler seçin. Bunun içinde en uygun yerler fidanlıklardır. Hem sizi bilgilendirirler, hem kış aylarında rengarenk çiçekleri alıp gelirsiniz evinize. Nedir bu çiçekler?

Açelya, sıklamen, çuha çiçeği mesela. Şaşırmayın. Sanmayın ki acelya ve sıklamen sıcakta yetişir. Hayır tam tersi. Açelyayı alıp evnize getirdiğinizde onu kalorifer üzerine koyarsanız, 3 gün sonra önce çiçekleri yok olur, sonra solar gider. Çünkü bu çiçek kış aylarında bol ışık ve ılık bir ortam ister. Hatta soğuk. Balkona koysanız bile hiç birşey olmaz. Bunu unutmayın. Açelyalar ve siklamenler her zaman dışarıda durabilir . Açık balkonunuz varsa saksıları cam önüne dizebilirsiniz. Biraz gölgeli bir cam önü olmalı. Güneş saksıdaki su kaybını hızlandırır.  Ama bu da güneşten tamamen yoksun kalması anlamına gelmez.

Çuha çiçekleri açelyalar kadar büyümese de, yer örtücü tipleri, gölgeli kış bahçelerinde mükemmel olurlar. Büyük renk grupları oluşturacak gibi ekilmelerinde yarar vardır. Yazın bahçenize cam güzeli ya da güneş begonyası dikiyorsanız, aynı yerlere çuha çiçeği ya da hercai menekşe dikebilirsiniz. Yarı gölge, tam güneş, fark etmez. Toprak biraz nemli olsun, yeter.

Kışın soğuğunda çiçeğin sıcaklığı ile yazı yaşayın. Çiçekli günler