Lantana bitkisi üremeyi tamamlamak için 3 gün boyunca renk değiştirerek hayvanların dikkatini çeker ve polen taşınımını sağlar
Çalı şeklinde büyüyen bir arada toplanmış mine şeklinde çiçekleri ve dişli kenarlı yaprakları ile güzel bir bitkidir. Çiçek rengi beyazdan menekşe rengine kadar değişir.

Tropikal bölgelerde yetişen, genellikle istilacı, yaprağını döken bir çalıdır Kötü bir koku yayarlar. Çok sayıdaki küçük çiçekler, şemsiye şeklindeki çiçek kurulu üzerinde bulunurlar. Üzümsü meyveler koyu metalik mavi renktedir. Farklı karakter ve renklerde birçok alt türü vardır. Çiçek tarhları ve saksılar için uygundur. Boyu 1-2 metre olup, anavatanı Tropikal Amerika’dır Tam güneş-kısmi gölge, ılık-ılıman iklim ister. Dona dayanıksızdır. Biraz sıkı veya hava kapasitesi iyi, verimli, organik maddece zengin topraklarda yetiştirilir Yaz mevsimi boyunca bol su ister. Kışın sulanmaz. Ana sürgünler kısaltılır, zayii ve kuru dallar uzaklaştırılır. Genellikle sorunsuzdur. İlkbahar ve yazın alınan sert ve yari-sert çeliklerle cam seralarda üretilir. Soğuğa yarı dayanıklıdır. Yetiştirilmesi kolaydır.

Ağaçminesi bitkisinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; L. Camara: 120 cm sonraları kırmızı veya portakal renklidir. L. Chelsonii: 60 cm yaz aylarında portakal kırmızısı çiçeklidir. L. Montevidens Yaz ve Kış aylarında leylak renkli çiçeklidir. L. Nivea: 60 cm beyaz çiçekleri yazın açar. Üretimleri için çelik kullanılır.

Ağaçminesi Bitkisinin Yetiştirilmesi için Gerekli Şartlar:

Toprak: Yanmış çiftlik gübresi karıştırılmış bahçe toprağı yaprak çürüntüsü bir miktar killi toprak ve dişli nehir kumu karışımıdır.
Su: Yazın bol su isterler nisbi rutubetten hoşlanırlar.
Işık: Aydınlık yarı gölge ve havadar yerleri severler.
Sıcaklık: Kışın 13 yazın ise 18 derece sıcaklık isterler.
Gübre: 5-8. aylar arasında 15 günde bir defa 2 gr azotça fakir gübre 1 lt. suda eritilerek verilir.