Mızraklı rozet, ananasgillerdendir. Anayurdu Güney Amerika olan Aechmea cinsi etli ve sulu bitkilerin bilinen 60 dolayında türü vardır. Bunlardan en çok bilineni Mızraklı rozettir. Bu türün 10cm enindeki gri yeşil yaprakları 60 cm. e kadar uzayabilmektedir.

Çiçekleri pembe renkli olup, bir kaç ay boyunca açar ve sonra bu çiçekler solar. Mızraklı rozet zengin karışımlı toprakta yetişir. Bahça toprağına bir miktar kil, yaprak çürüntüsü ve özellikle kaba dere kumu eklenerek toprağı hazırlanır.

SU: Etli ve sulu bir bitki olduğundan dolayı, hunide sürekli temiz su bulundurmak gerekir. Kış aylarında bitkinin su isteği azalır.

IŞIK: Güneşli ve çok aydınlık yerleri sever.

SICAKLIK: Ilık ortamları seven bu bitkinin kış aylarında asgari 16 santigrat ısıya ihtiyacı vardır.

GÜBRE: Bol su katılarak etkisi azaltılmış standart sıvı gübreyle ilkbahar ve yaz aylarında olmak üzere ayda iki defa gübrelemek gerekir.

SAKSI DEĞİŞİMİ:Eğer bitkinin kökleri saksını doldurmuşsa ilkbahar mevsiminde bir boy büyük saksıya aktarılmalıdır. Saksı çapı 15 cm. e gelince bitkinin kökleri dikkatli bir şekilde kırpılımalı ve uygun toprak eklenerek bitki aynı saksıya dikilmelidir

ÇOĞALTILMASI: Mızraklı rozet yanlarından çıkan sürgünlerin daldırılmasıyla çoğaltılır.

Bu çiçek oldukça gösterişli bir salon bitkisidir.