Bazı çiçeklerin bir hikayesi olduğu gibi nergis çiçeğinin de Yunan mitolojosinde Ovidipus’ dan aktarılan ilginç bir hikayesi vardır. Çiçek hakkında bilgi vermeden önce de bu hikayeyi sizlerle paylaşmak istedim.

Adını dillere destan dünyanın en yakışıklı erkeği Narcissos’ tan alır. Narcissos’ un yakışıklılığına ve güzelliğine bütün kızlar hatta periler bile aşıktır fakat Narcissos kendini beğenmiş kimseye yüz vermeyen birisidir. Narcissos kendini beğenmiş biri olduğundan kimse aşkını ilan edemiyormuş. Dağ perisi olan Ekho’ da ona herkes gibi aşıkmış fakat söyleyemiyormuş. Bir gün Narcissos arkadaşlarının ararken kimse yokmu diye seslenir ve Ekho’ da “burada” diye cevap verir ve Narcissos’ un yanına gider fakat Narcissos Ekho’ yu beğenmemiş olacak ki Ekho’ ya yüz vermez ve çekip gider. Ekho’ da bunun üzerine üzgün ve kırgın bir halde mağaralarda yaşamaya başlar ve şöyle der ” dilerim oda benim gibi sever ve sevdiğine benim gibi kavuşamaz.”

Üzüntüler Ekho’ yu mahveder ve daha fazla dayanamayıp taşa dönüşür. Belli bir süre sonrada kendini beğenmiş Narcissos dağlarda yeşillikler içinde dolaşırken daha önce hiç görmediği bir göle rast gelir ve eğilip su içmek istediğinde suda kendisini görür ve beğenip aşık olur. Narcissos ilk defa birisini sevmiştir ellerini uzatıp kusursuz güzelliğe dokunmaz ister dokunamaz. Tıpkı Ekho gibi sevmiş fakat sevdiğine kavuşamıyordur. Sevdiğini elde edememenin ağırlığı altında sararıp solmaya başlar ve bir gün dayanamayarak ölür. Daha sonra periler Narcissos’ un cesedinin yerinde daha önce hiç görülmemiş bir çiçek açmaya başladığını görürler ve adını Narcissos verirler. O günden sonra da Nergis çiçeği kendini beğenmişliğin sembolü olarak görülür.

Nergis Çiçeği Bakımı Hakkında Bilgiler

Nergis çiçekleri genel olarak şubat sonu ve mart ayı içerisinde çiçek açmaya başlar. Her çiçeğin 5 ila 20 adet arasında yaban gülü büyüklüğünde çok güzel kokulu çiçekler oluşur. Bakımı en zahmetsiz çiçekler arasındadır fakat nergis çiçeğini yetiştirirken de dikkat edilmesi gerekn bazı hususları sizlerle paylaştık.

Nergis çiçeklerinin soğanlarını erken ekmeyiniz. En ideal ekim zamanları Ekim ayı ortalarından Kasım ayı sonuna kadardır. Gündüz sıcaklığının 10 – 15°C, gece sıcaklığının ise 6 – 8 °C lere düştüğü zamanlar uygundur. Ilıman bölgelerde ekim için sıcaklıkların düşmesinin beklenmesi daha iyidir. Örneğin Ankara için ekim ayı ortaları İzmir için Aralık ayı başları gibi. Eğer imkanınız var ise ve nergis çiçeğinizin daha çok kokulu yetişmesini istiyorsanız bahçenize çok güneş alan rüzgara kapalı bir noktaya ekiniz. Her soğanın dibine ufak bir çubuğu diker ve işaretlerseniz hem soğanların sökülmesinde size kolaylık olur hemde aralarına mayıs ayında yaz çiçekleri ekme işinizi de kolaylaştırırsınız.

Bahçeye ekim yapacaksanız kış aylarında yağmur sularının uzun süre birikmediği, geçirgen, aşırı suyu süzebilen bir alan seçiniz. Soğanların irileşmesini istiyorsanız ekim yapmadan önce toprağı bel küreği yardımıyla 20-25 cm kabartarak torf veya yanmış koyun gübresi ile karıştırın. Bahçelerde ekim derinliği 7-8 cm dikim aralığının ise 15-20 cm olması yeterlidir. Eğer saksılara ekim yapacaksanız derin ve büyük saksılar tercih edin ve soğanları derine gömmeyiniz. Soğanın tepesi hafif gözükecek şekilde ekmeniz gerekmektedir. Saksı toprağı için koyun gübresi, torf veya hazır saksı topraklarını tercih ediniz; az miktarda olsa koyun gübresi eklemeniz nergis çiçeği için yararlıdır.

Nergis çiçeği türünün bahçe toprağında -30 °C  lere kadar dayandığı belirtilse de saksılara ekim yaptıysanız -15 ila -20 °C  gibi don olaylarına karşı saksılarınızı kapalı balkona veya sera naylonu ile geçici olarak örtmeniz de fayda vardır.  Saksıları fazla gübre ve sulamadan sakınınız ve altlıktan sulayınız. Nergis çiçekleri aşırı azotlu ortamları sevmez. Soğanların daha iri olması için potasyumlu, daha büyük ve güzel çiçekler vermesi için de fosforlu gübreleri, topraktan veya yapraktan vermeniz gerekmektedir.

Çiçek açımına yaklaşıldığında susuz bırakmayın ve açımından bir hafta önce su vermeyin. Açan çiçekleri kesmezseniz yerlerinde 15-20 gün kadar dayanabilirler. Kesip vazoya alırsanız suyunu günde en az bir kere değiştirerek kalorifer peteği veya soba gibi sıcak yerlerden uzak tutun. Bunun haricinde vazoya koyduğunuz çiçeklerin saplarının ucundan 2 günde bir 2-3 mm kesin.

Mart ayında çiçekler açtıktan sonra bakım, sulama işine yapraklar kendiliğinden kuruyana dek devam ediniz. Nergis çiçeğinin yaprakları tamamen kuruduktan sonra, Kasım, Aralık aylarında ilk filizler görünene dek saksıyı gölge ve serin ortama alın ve filizler görülmeye başladıktan sonra güneş gören alana alınız.