Salon Bitkilerinin Bakımı

Salon bitkilerinin bakımı için bir takım aletlere ihtiyaç vardır.
Saksı ve Altlığı    
-Sulama Kovası
-Sprey ( Nemlendirmek için ) Gübre
Yosunlu Destek Çubuğu
Bahçe Makası
-Parlatıcı Sprey
-Zararlı ve Hastalıklar için İlaç

Salon bitkilerinizin suya olan ihtiyacını parmağınızı 2 cm kadar toprağa batırarak anlayabilirsiniz. Kuruysa sulamak gerekir. Kış mevsiminde çiçeklerin dinlenmesi için daha seyrek sulama yapılması gerekir.Bitkilerin yapraklarını ayda bir kez nemli bir süngerle temizleyebilirsiniz. Parlatıcı sprey, büyük yaprakbitkilerde kullanılabilir ancak, afrika menekşesi, aşk merdiveni ve çiçekli, tüylü yaprakbitkilerde asla kullanılmaz.

Çiçeklerimizin saksı değişimi en iyi bahar aylarında olur. Bitki kökleri saksıdan dışarıya çıkmış ve toprak çabuk kuruyorsa saksı değişimi yapılmalıdır. Bunun için gerekli olan, değiştirilmesi gereken saksıdan bir büyük saksı ve biraz topraktır.Yeni saksının içine bir kaç taş, biraz kum ve üzerine gübreli toprak koyduktan sonra eski saksıdaki çiçeğin toprağını dağıtmadan yeni saksıya yerleştiriniz ve yan boşlukları toprakla doldurunuz.Saksıya çiçeği ve toprağı iyice yerleştirdikten sonra, uygun yerleşim yerine koyarak hemen sulamayı yapınız. Saksı değişimini yaparken, bahçeden aldığınız toprağı değil, iç mekan bitkileri için hazırlanmış karışım toprağı tercih ediniz.

Salon Bitkilerinde Kış Bakımı

Tabiatta neredeyse bütün bitkilerin bir dinlenme mevsimine ihtiyacı vardır. Genellikle bu dönem kış mevsimine denk gelir. Bitkilerin bir kısmı bunu net bir şekilde belli eder. Mesela soğanlı ve rizomlu bitkiler toprak üstü kısımlarını kurutur. Perenyal dediğimiz kalıcı otsu bitkilerde aynı şekilde davranır. Bir bölümü de yapraklarını kaybederek dinlenme dönemine geçerler.Salon bitkilerinin büyük bir bölümünü meydana getiren herdem yeşil bitkilerde ise bu istek pek anlaşılmaz. Gelişimleri yavaşlayınca daha çok su ve besin verilerek hızlandırılmaya çalışılır. Bu da bitkide problemlere yol açar. Hatta kökleri çürüyerek ölebilir.

Ev ortamı sıcak bile olsa salon bitkileri  kasım-mart ayları arasında çok az sulanmalı ve besin verilmemelidir. Bu dönemde biraz serin bir ortam tercih edilmekle beraber kaloriferle ısınan evlerde bu pek mümkün değildir. Çiçekler hiç olmazsa ısı kaynaklarından biraz uzaklaştırılır.Kuru havadan etkilenmemeleri için yaprakları düzenli olarak nemlendirilir.Difenbahya,eğrelti türleri gibi sürekli nemli toprak isteyen bitkilere az ve sık su verilir. Diğerlerinde toprağın birkaç cm. kuruması beklenir.Bazı bitkilerde ise(özellikle kışın çiçek açanlar)dinlenme dönemi farklıdır. Açelya, yılbaşı, kalanşo ve klivya gibi çiçekler yaz döneminde dinlenir. Kışın çiçek açan bütün ev bitkileri çiçekli dönemlerinde bol sulanır ve düzenli besin verilir.

Sıklamen, kaladyum ve amaryllis gibi soğanlılar  toprak üstü bölümleri kuruyunca mevsimi gelinceye kadar sulanmaz.Afrika menekşesi, cam güzeli gibi devamlı aktif bazı bitkiler dinlenme dönemine pek ihtiyaç duymazlar. Yine de bu bitkileri 1 ay kadar su ve besini azaltılarak dinlendirmek iyi netice verir. Bu dönem kış sonuna getirilir ve peşinden gerekiyorsa saksı değişimi yapılır.Bütün salon bitkilerinde saksı değişimi aktif dönemlerinin hemen başında yapılmalıdır.( Genellikle ilkbaharda)

← Previous post

Next post →

5 Comments

 1. nesli kahriman

  ya arkadaşlar bu çiçeğin adı ne bilen varmı…çok merak ediorum bende alcam salona

 2. İrem Kaplan

  bende merak ediyorum bizde bu çiçektten var..Ama adını bilmediğim için pek iyi bakım yapamıyorumxS

 3. İrem Kaplan

  Spathiphyllum (Spatafilyum) (Barış Çiçeği)BULDUMMM:D

 4. işeme yaramadı çok üzldüm :(:ş baska sayfa görüntülersiniz bizim amacımıza iyi yayınlar dilerim ve kolay gelsin :):)

 5. Elif Nur Öner

  çok güsel bi cicek. bisi sorabilir miyim ben 11 yasındayım bn cicek yetistirmek istiorum zor bir iş mi dha önce yetistirdim ama hevesli deildim ve sulamamıstım simdi hobi olarak nu isi yapmaya karar werdim sizce yapabilirmiyimm..? burda yazan bakım malzemelerini nerden bulabilirim..?

Bir Cevap Yazın