Anayurdu Afrika olan bitki etli ve suludur. İri dikenleri ve hoş çiçekleri ile salonların en güzel dekoratif bitkilerinden biridir. Sütleğen sarıdan  pembeye kadar değişik renklerde çiçek açar.

Zengince karışımlı toprakta yetişir. Kış aylarında çok su istemeyen bitki yaz aylarında su sever. Alırıya kaçılırsa da yaprakları dökülür dikkat.

Sütleğen  ilkbahar başlangıcından eylül ayına kadar çiçek açar. 90cm.e kadar boy atabilen sütleğenler salonlar için ideal çiçektir.

Zengin karışımlı toprağı sever. Bahçe toprağına yaprak çürüntüsü ve yanmış çiftlik gübresi karıştırılmış toprağa ekilir. Etli ve sulu diğer bitkilerde olduğu gibi sütleğende kış aylarında çok su istemez, yaz aylarında su isteği artar.Aşırı sulamamaya dikkat edilmelidir. Aksi takdirde yaprak dökülmesi meydana gelir.

Güneşli ve aydınlık yerleri seven bitkinin bulunduğu ortam havadar olmalıdır. Ilık ortamları tercih eder. Kış aylarında 10 dereceye kadar dayanır.

Saksı değişimi 2 yılda bir yapılmalıdır. Saksının dibine perlit konularak bir boy büyüğüne uygun toprak eklemek suretiyle işlem yapılır. Çoğaltılmasına gelince;  dallarından elde edilen çeliklerin önce kömürtozu karıştırılmış soğuk suda bırakılıp, bitkinin kesik yerinde kabuk oluşturulması ve sonra uygun toprağa dikilmesiyle olur. Sütleğenin özsuyu zehirli olduğu için, ağıza ve göze temaz ettirilmemsine dikkat edilmelidir.