Vazolarda çiçek bakmak, onları canlı tutmak ayrı bir hüner ister. Çiçekler için en uygun vazolar, cam olanlarıdır. Işık alması  için uygun olan cam vazolardır. Vazonuza yeteri miktarda su koymanız gerekmektedir . Normal buketli aranjmanlar için 2 bardak yeterlidir. Daha büyük buketler için daha fazla su koyun.  Vazo da  4-5 parmak su olması yeterlidir.  Çok su dalların yumuşamasına neden olur.

  • Kesme çiçek besini çiçeklerin vazo ömürlerini uzatır.
  • Tüm dalları altından 3-4 cm keskin bir bıçakla çapraz kesmek gerekmektedir.
  • Çiçek dallarının suyun içinde kalan kısımlarındaki yaprakları temizleyin . Eğer  Temizleme işlemi yapmazsanız çürüme ve koku yapar.
  • Vazonuza çiçeklerinizi tanzim işleminden sonra direk güneş ışığından     ve  esintili yerlerden sakının daha uygun şartlarda ki bir bölgeye koymalısıız.
  • Vazodaki çiçeğini 3 günde bir değiştirmeniz gerekir.
  • Dalların suda kalan kısımlarını zaman zaman kesin.

Evimize yada işyerimize gelen çiçekleri daha fazla ömürlü olmasını sağlamak artık çok kolay.  Çiçeklerimizi vazoya yerleştirmeden önce onları bir kova su içine bırakıp 2 saat kadar bekletirseniz çiçeklerinizi daha canlı göreceksiniz. Vazonuzun içine 1lt su 1çay kaşığı şeker, 2 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı çamaşır suyu koyup çiçeklerinizin saplarından 1-2 santim kesip vazonuza yerleştirin. Şeker ve limon suyu çiçeklerinizi besleyecek” çamaşır suyu ne alaka” diyeceksiniz. Vazo içindeki kötü kokuları yok etmeye yardımcı olur.  2 günde bir vazodaki suyu değiştirirseniz yada suyu azaldıkça su eklerseniz çiçeklerinizin ömrünü uzatmış olursunuz .  İsterseniz vazo içindeki 1lt suya 1 aspirin atabilirsiniz. Bu da çiçeklerinizin daha canlı görünmesine ve çabuk solmamasına yardımcı olacaktır.