Yılbaşı çiçeği katüsgillerden bir çiçek olup, görünüşü ile oldukça beğeni toplayan bir çiçektir. Bulunduğu yere göre  ekim ayı ile ocak ayı ortalarına kadar çiçek açar. Çiçekleri morumsu kırmızıdan pembeye kadar değişir.Gemi zincirin baklaları gibi birbirine ekleyerek uzayan koyu yeşil renkli ve kenarları tırtıllı yaprakları vardır. Bitkinin yaprakları  30 cm.e kadar uzar.  Sarkan bir bitki olduğu için sarkaç ve sepetlerde tutulmalıdır.

Yılbaşı çiçeği diğer kaktüs türleri gibi suyu iyi akıntılı yani süzek toprakta yetişir. Bu toprağa biraz kaba dere kumu eklenmelidir. Kış aylarında çiçek açtığı için pek sulamaya ihtiyaç. duymaz. Az su verilir.

Ilık ortamlarda yetişen çiçek, üzerine direkt gelen güneş ışığından korunmalıdır. Yarı gölge yerlerde tutulmalıdır.. Gübreleme ise, ekim ayı ortalarından çiçeklenme dönemi sona erene kadar ayda bir kez kaktüs gübresi  verilmelidir.

Saksı değişimine gelince; saksı çapı 15cm.e geldiğinde bir numara büyüğüyle değiştirilmelidir.  Yılbaşı çiçeği, tohum ya da piçlerinin daldırılmasıyla çoğaltılır.